Wiek metaboliczny – co to jest?

Wiek metaboliczny to obraz tego, ile nasz organizm ma lat oraz czy jego kondycja jest dobra, czy wręcz odwrotnie- słaba. Wiek metaboliczny wskazuje wiek charakterystyczny dla naszego tempa metabolizmu.
Parametry, które składają się na obliczenie wieku metabolicznego to: podstawowa przemiana materii (PPM/BMR), waga mięśni oraz ilość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie.

Jeśli wiek metaboliczny jest wyższy niż wiek rzeczywisty . Oznacza to , że t należy bardzo poważnie rozważyć zmianę diety oraz stylu życia. Nasze ciało starzeje się szybciej niż wskazuje na to nasza data urodzenia! Aby zwiększyć tempo przemiany materii należy zwiększyć lub w ogóle rozpocząć aktywność fizyczną. Spędzanie wiele godzin w pozycji siedzącej, przemieszczanie się jedynie samochodem, używanie wind zamiast schodów… to wszystko skutkuje obniżeniem tempa metabolizmu. Należy popracować także nad zmianą kompozycji ciała – poprzez rozbudowę masy mięśniowej i zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.

Niektóre składniki pożywienia także korzystnie ‘podkręcają” nasze tempo metabolizmu i mogą wpłynąć na ostateczny wiek metaboliczny. Do takich składników należą: chilli, kurkuma, cynamon,

Podobno czasu nie da się cofnąć…
A jednak! Dokonałam niemożliwego! 🙂

W klinice w której pracuję – Skin Clinic wykonujemy dokładne pomiary składu ciała. Na zdjęciu fragment moich wyników.
Ile lat ma moje ciało?
15!
Chyba sobie to oprawię i powieszę! :))

wiek metaboliczny

Udostępnij: