Jesteś tym co jesz…

W piątkowy wieczór wyszliśmy ze znajomymi na kolację do włoskiej restauracji, miał być “cheat meal”, a właściwie cheat night. Restauracja prowadzona przez Włocha z krwi i kości, z ogromnym piecem do pizzy, z wszechobecną oliwą i wonią smażonych pomidorów zapowiadała eksplozję smaków i teleportację do słonecznej Italii. No cóż. Zamiast cienkiego, delikatnego ciasta był gruby i napompowany spód (może dlatego, że napompowanie ostatnio w modzie 🙂 sorry taka dygresja), zamiast oliwy z oliwek była tona tłuszczu wytopiona ze słabej jakości sera … Chyba daruję sobie resztę szczegółów bo były równie dalekie od mojego wyobrażenia o włoskiej klasyce. Dzięki świetnej atmosferze i odrobinie wina (:D) udało mi się zagłuszyć wyrzuty sumienia i myśli, że będę zdychać następnego dnia.

Nie pomyliłam się. Nie pomylili się też Ci, którzy twierdzą, że jesteś tym co jesz. Byłam jak ten napompowany spód do ciasta i ten tłusty ser o niezbadanej konsystencji …. Myślałam, że umrę! W dodatku umrę nieusatysfakcjonowana kulinarnie!
Postanowiłam jednak nie poddać się bez walki. Tak powstała ta fantastyczna i kolorowa sałatka. I niech mi ktoś powie, że od samego patrzenia człowiek nie czuje się pełen energii!!!!

Potrzebne składniki na 2 porcje:
sałata
rukola
2 pomidory malinowe
pęczek rzodkiewek
granat
dojrzałe! awokado
1/2 czerwonej cebuli
oliwa z oliwek, sól, pieprz, sok z cytryny

Przygotuj pastę z awokado: jednego pomidora oraz cebulę poszatkuj drobno, obrane awokado rozgnieć widelcem. Wymieszaj wszystko dokładnie, skrop sokiem z cytryny, dopraw do smaku solą i pieprzem.
Na talerzu ułóż sałatę, rukolę, pokrojoną rzodkiewkę i pestki granatu. Skrop delikatnie oliwą z oliwek. Podawaj z wcześniej przygotowaną pastą.

108-salatka-fresh-and-yummy-1

Udostępnij: