woda kokosowa

Woda kokosowa – Sprawdź czego o niej nie wiesz:

  • jest niskokaloryczna – 100ml dostarcza ok. 19-24kcal
  • jest naturalnym napojem izotonicznym – w 100 ml wody zawiera 250 mg potasu i 105 mg sodu. Co świetnie pomaga uzupełnić niedobory elektrolitów w organizmie. Dlatego sprawdza się po delikatnym wysiłku fizycznym, w stanach odwodnienia organizmu np. przy zatruciach, czy w przypadku przedawkowania etanolu 😉
  • jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5 i B6) wapnia, żelaza, magnezu i cynku

  • zawiera kinetynę, która wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe
  • zapobiega działaniu wolnych rodników oraz wzmacnia od bad word ość skóry przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, jednocześnie ją nawilżając. Z tego powodu mieszkanki Karaibów używają wody kokosowej jako toniku do twarzy.

!Jeśli decydujecie się na kupno wody kokosowej pamiętaj aby była w 100% naturalna, bez dodatku cukru i sztucznych polepszaczy.

Woda kokosowa – zamiast zwykłej zwykłej wody?

Znam osoby, które z jakiegoś (mi osobiście nieznanego ;D) powodu nie przepadają za piciem wody lub wręcz nie wyobrażają sobie jej bez dodatku cytryny, pomarańczy czy mięty. Jeżeli Ciebie także na widok kolejnej szklanki wody czasem przechodzi dreszcz, polecam poeksperymentować z wodą kokosową. Ot, takie orzeźwiające urozmaicenie 🙂

Ja natomiast, gdy tylko aura zmienia się na jesienną, zaczynam odczuwać tęsknotę za latem i za wszelką cenę chce poczuć choć jego namiastkę. Ten smak kojarzy mi się z egzotycznymi podróżami ,więc ku mojej uciesze zaobserwowałam, że naturalna woda kokosowa zaczyna być napojem ogólnodostępnym, a nie jedynie rarytasem.

Woda kokosowa – to nie mleko!

Wiele osób, najczęściej nieświadomie, myli wodę z mlekiem kokosowym lub traktuje te terminy wymiennie. Tymczasem między jednym a drugim napojem istnieją znaczące różnice.

Na czym polegają? Woda kokosowa to pozbawiony tłuszczu płyn, który chlupocze w młodym, zielonym kokosie. Po rozbiciu orzecha można zaobserwować, że jest to przezroczysta ciecz, niekiedy tylko delikatnie zabielona lub mętna. Im młodszy kokos, tym więcej naturalnego płynu znajduje się w jego wnętrzu.

Mleko kokosowe uzyskuje się natomiast w procesie ekstraktacji tłuszczu z miąższu owocu kokosowego. Jest ono śnieżnobiałe, gęste i bardzo tłuste, a przy tym wyróżnia się intensywnym kokosowym zapachem i aksamitną konsystencją.

Udostępnij: