Ten przepis to kaszka z mleczkiem!
Dosłownie. Do przygotowania słodkiego II śniadania zainspirowała mnie 6letnia Zosia, chyba największy niejadek jakiego do tej pory poznałam. Nie powiem… trochę się bałam jej wizyty i oczyma wyobraźni widziałam jak Zofia kreci nosem z dezaprobatą, odmawiając choćby kęsa. Na szczęście okazało się, że strach ma tylko wielkie oczy. Zosia skomplementowała moje danie ostentacyjnie wylizując talerz ;)))

Przygotujcie:
-2 szklanki mleka, ja użyłam tego bez laktozy
-4 łyżki kaszy manny
-2 łyżeczki konfitury domowej roboty (właściwie każdy smak się nada wiśniowa/malinowa/truskawkowa/z owoców leśnych)
-łyżeczka cukru, nie ma co przesadzać z jego ilością bo konfitura jest słodka
-świeże truskawki i bazylia do dekoracji

Do rondelka wlej mleko i lekko podgrzej, dodaj cukier oraz kaszę. Powoli podgrzewaj cały czas mieszając, aż zacznie gęstnieć. Gdy uzyska półpłynną konsystencję przelej do filiżanki na dnie której umieść wcześniej konfiturę. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia, aby przyspieszyć przygotowania możesz odstawić filiżankę do lodówki. Podawaj ze świeżymi truskawkami i listkiem bazylii dla przełamania smaku.

2014-05-04-12-43-57-2

42-kaszka-z-mleczkiem
Kasza manna powstaje z najdrobniejszych zmielonych ziaren pszenicy. W czasie przemiału otrzymuje się wiele frakcji kaszek. Możemy spotkać dwa rodzaje kaszy manny, a mianowicie: kaszę mannę i kaszę mannę błyskawiczną, która jest poddawana obróbce termicznej, pozwalającej na szybsze jej przygotowanie.
Jedną z głównych zalet kaszy manny jest fakt, iż jest lekkostrawna.

Kasza manna zawiera:
Witaminę B1,
Witaminę B2,
Witaminę PP,
Witaminę B6,
Kwas foliowy,
Potas,
Żelazo,
Magnez,
Jod – jako jedyna z kasz zawiera jego dużą ilość.

Udostępnij: