Po czym poznać zdrowe jajo?

Wielu myśli, że po skorupce… Niektóre jaja są gładkie, cienkie i olśniewająco białe. Inne brudno brązowe, beżowe i o nierównej fakturze. Dziś w sklepach królują te o ciemnych skorupkach i kurę z grzędą temu kto trafi na jaja białe jak śnieg. Białe się nie sprzedają. Wierzymy, ze jaja od wiejskich wybieganych kur są brązowe. Ale to nie prawda, kolor skorupki zależy tylko od gatunku kury. A właściwie od koloru jej piór. Biała kura –białe skorupki, brązowa kura – brązowe skorupki. Cały mit wziął się stad, że w czasach komunizmu na fermach jaj trzymano kury rasy Leghorn, białe, znoszące dużo jaj, ale chude i nienadające się na rosół. Tymczasem na wsiach gospodynie wolały ptaki, które może i dawały nieco mniej jaj, za to –jak przyszło co do czego mogły zostać głównym daniem obiadu. Dlatego biała skorupka kojarzy nam się z jajem chłodniczym, a brązowa z wiejskim.

Druga teoria mówi, że o jakości jaja świadczy kolor żółtka. Kura „wiejska”, „wolna” miałaby dawać jaja o ciemnym, prawie pomarańczowym żółtku. Może kiedyś ten sposób był skuteczny, ale dziś do karmy kurzej dodaje się barwniki spożywcze (na przykład ekstrakt z papryki), więc jeśli konsument życzy sobie, może dostać żółtko w dowolnym odcieniu – od złocistego mlecza, po krwisty jak zachód słońca, mimo, że ich nieszczęsna producentka kura nigdy w swoim życiu ani mlecza, ani słońca nie widziała na oczy.
Jeśli więc nie po kolorze skorupki i nie po żółtości żółtka, to po czym poznać, że kupujemy jajo od szczęśliwej kury?

To proste. Wystarczy spojrzeć na stempelek na skorupce. Zgodnie z unijną dyrektywą na każdym jajku znajduje się długi numer. Jego pierwsza cyfra mówi o tym, w jakich warunkach trzymana była kura.

0- to chów ekologiczny. Kury mogą chodzić po polu.
1-chów wolnowybiegowy. Kury siedzą w kurniku, ale są z niego wypuszczane na spacer 😉
2- chów ściółkowy. Kury są zamknięte w kurniku, ale chodzą tam swobodnie po słomianej ściółce.
3- chów klatkowy. Kury siedzą całe życie w klatkach, są karmione i pojone automatycznie.
Dalej następują dwie litery oznaczające kraj pochodzenia i osiem cyfr pozwalających na zidentyfikowanie pochodzenia jaja jeszcze dokładniej –kodu powiatu, województwa, numer firmy i zakres jej działalności.

Udostępnij: