Post dedykowany mojej babci, która była moją dzisiejszą inspiracją

KRANÓWKA… CZYLI JA WODY Z WISŁY PIĆ NIE BĘDĘ!

Dietetycy w tym wypadku są zgodni: ze wszystkich dostępnych płynów najlepiej pić wodę. Pod warunkiem, że jest to woda dobrej jakości, czysta mikrobiologicznie, bez zawartości niepożądanych składników, szczególnie metali ciężkich.
Wodociągi warszawskie zapewniają, że bezpiecznie można pić wodę prosto z kranu –surową, bez gotowania. Można ją pić nie tylko dlatego, że woda w Wiśle jest znacznie bardziej czysta niż na przykład 15 lat temu -m.in. poziom chlorków spadł z 400mg na litr do 50
…to po prostu nie jest woda z Wisły;)) To woda pobierana przez dreny umieszczone 5m pod dnem rzeki (… mam tylko nadzieje, ze nie są umieszczone tam gdzie teraz budowane jest metro). Zanim kropla wody trafi do dalszej filtracji, kontrolują ją małże przywożone do wodociągów z czystych poznańskich jezior. Małże są niezwykle czułe na toksyczne substancje. Gdyby w wodzie pojawiła się odrobina takiej substancji, małże gwałtownie zamknęłyby muszle, a monitory w dyspozytorni wyświetliłyby sygnał alarmowy. Muszę przyznać, ze całkiem sprytnie to wymyślili, nie wiem skąd moja niechęć do ludzi, ale małżom ufam bardziej Następnym etapem jest kontrola rybna, tym razem z pomocą brzanek i kleni, wyjątkowo czułych istot (a wystarczyło zatrudnić kilka kobiet w trakcie PMS’a ;D). Jeśli rybki zaczną się dziwnie zachowywać albo kilka z nich padnie, wodociąg zostaje wyłączony. Na końcu woda jest chlorowana lub ozonowana, by zabezpieczyć ją przed wtórnym skażeniem. I voila!

Część z nas obawiając się kranówki wybiera wodę ze studni głębinowych, uważając ją za zdrowszą. Woda głębinowa filtruje się przez iły i gliny, a proces ten trwa nawet przez 25 lat, zanim dotrze do warstwy wodoszczelnej, więc nie ulega wątpliwości, że jest to woda dobrej jakości. Szkopuł w tym, że do jej przewożenia używamy wielokrotnie tego samego pojemnika i trzymamy w nim wodę przez kilka dni. Otóż właśnie z tego powodu, nie wolno pić jej bez przegotowania, ze względu na mogące się w niej rozmnażać bakterie (którymi sami ją zakaziliśmy).
Ta zasada dotyczy także każdej wody butelkowanej. Najlepsza nawet woda powinna być wypita w ciągu 24 godzin od otwarcia butelki. Woda skażona florą patogenną, która szczególnie latem łatwo się namnaża, może spowodować bardzo wiele objawów dyspeptycznych.

Niezależnie na jaką się zdecydujesz, pamiętaj aby wypijać 1,5-2l dziennie przy normalnej aktywności fizycznej.
No to chlup!!

Udostępnij: